اقتصاد کلان, سیاست گذاری

ارز و طلا در 1399

ارز و طلا

شمارش معکوس برای فرارسیدن سال 1399 آغاز شده و سوالی که ذهن بسیاری از سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده، سرنوشت ارز و طلا در سال آتی است. برای بررسی قیمت طلا در سال آتی، توجه به یک نکته ضرورت دارد. اینکه قیمت طلا متاثر از 2 مولفه است؛ نرخ ارز در داخل و قیمت جهانی انس طلا. پیش بین می شود که قیمت جهانی طلا در سال آتی صعودی باشد و حدود 10 درصد شاهد افزایش قیمت آن باشیم.
تحلیل بازار ارز نیز مولفه دیگری است که در بررسی قیمت طلا باید به آن توجه شود و بازار ارز نیز متاثر از سیاست گذاری های اقتصادی است.
اگر سیاست های بودجه ای و پولی دولت به همین نحو ادامه داشته باشد و رشد نقدینگی را همچنان در سال 1399 تجربه کنیم، این روند صعودی نقدینگی بر نرخ تورم تاثیر خواهد داشت و سال آینده نیز شاهد تورمی در سطح کنونی خواهیم بود. به همین خاطر در سال آتی نیز ارزش پول ملی تضعیف می شود و در نهایت خود را در بازار ارز نمایان خواهد کرد. به عبارت دیگر کاهش ارزش پول ملی با افزایش نرخ ارز همراه خواهد بود. هرچند که ممکن است در نیمه اول سال با کنترل های بانک مرکزی این اتفاق نیافتد.

اما راهکار هایی برای حفظ ارزش پول ملی وجود دارد که اگر اجرایی شود، نرخ ارز نه تنها بالاتر نخواهد رفت بلکه حدود 20 درصد کاهشی می شود و در نرخ های پایین تر به تعادل می رسد.
به این منظور در مرحله نخست لازم است که درآمد حاصل از فروش ارز (چه از محل فروش نفت و یا منابع صندوق توسعه و محل های دیگر) وارد بودجه ریالی کشور نشود. بودجه ارزی را فقط باید صرف ایجاد زیرساخت ها کرد. البته در این شرایط کسری بودجه ریالی رخ خواهد داد که باید این کسری را از محل فروش اوراق بدهی و نه پول پرقدرت بانک مرکزی، جبران کرد.
مورد دیگر، اجرای عملیات بازار باز به صورت جدی است. باید شورایی را تشکیل داد که نرخ سود بین بانکی را تعیین کند وبر اساس این نرخ، تعیین سایر نرخ ها به بانک ها سپرده شود.
اگر این مسائل رعایت و همچنین ارز در قیمتی تعادلی، تک نرخی شود، می توانیم به کاهش نرخ ارز و افزایش قدرت پول ملی امیدوار باشیم.
در این میان لازم است که بازار اوراق نیز تقویت شود و تا زمانی که بازار سرمایه در رونق است، دولت سهام شرکت ها را به صورت خرد بفروشد و عواید حاصل از این بخش را صرف ایجاد زیرساخت ها به ویژه زیرساخت های ریلی کند. در صورت تحقق این برنامه براورد می شود که علاوه بر کاهش نرخ تورم به زیر ۲۰ درصد، در پایان سال 1399 شاهد 2 تا 3 درصد رشد اقتصادی مثبت نیز باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *