عمومی

تهدیدها و فرصت­‌های اقتصادی ویروس کرونا

ویروس کرونا

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی، درباره تهدیدها و فرصت­‌های اقتصادی ویروس کرونا گفت: این ویروس، ضربه زیادی به ما زده است. در کوتاه مدت، ضرری که کرونا می­زند بیشتر از هر مشکلی است که ما تاکنون داشته­‌ایم اما در هر نقمتی می‌­توان یک فرصت ایجاد کرد. ما می‌­توانیم از این مسئله برای ارتقا کیفی خدمات استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ایرانیان اصول بهداشتی را داخل خانه رعایت می‌­کنند اما در خارج از خانه و در فضای عمومی اینگونه نیست. ما می‌توانیم یک ارتقا کیفی بهداشتی داشته باشیم و شهرها، مغازه ها و محیط اداری و … را تمیز نگهداریم.

علی سعدوندی با مقایسه وضعیت بهداشت اماکن عمومی در ایران و کشورهای پیشرفته، گفت: در ژاپن یا سوئیس همه جا تمیز است. این تمیزی فقط به دلیل فرهنگ نیست بلکه به دلیل سازوکاری است که بر اساس آن مرتب این نظافت رخ می­‌دهد به عنوان مثال در هر ساعت یک نظافتچی، سرویس­های بهداشتی محل­‌های عبادت، مکان­‌های اداری یا تجاری و … را تمیز می­‌کند.

 

وی ادامه داد: اتفاقا در همه جای دنیا افرادی که نظافت را انجام می­‌دهند هزینه کمی می­‌گیرند، بنابراین ما می­‌توانیم با کمترین هزینه بیشترین ارتقا کیفیت را داشته باشیم. ما می­‌توانیم یک جنبش نظافت در کشور به راه بی­اندازیم اگر این قضیه به درستی انجام شود، بیش از یک میلیون شغل ایجاد خواهد شد. اگر فضای عمومی یک جمعیت 82 میلیونی را تمیز کنیم بالای یک میلیون شغل ایجاد می­‌شود که این هم برروی بهداشت جسمی اثر می­‌گذارد و هم بر بهداشت روانی افراد موثر خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به پتانسیل افرایش بهداشت عمومی برای تغییر چشمگیر در اشتغال و اقتصاد، گفت: اقتصادها معمولا به صورت جهشی رشد می­‌کنند مثلا یک انقلاب کیفی در یکی از عرصه­ ها شکل می­‌گرید. این عرصه می­‌تواند ارتقا سطح بهداشت عمومی باشد.

علی سعدوندی با اشاره به کمبود تخت های بیمارستانی در کشور، گفت: نکته دیگری که می‌­توان از فرصت بیماری کرونا برای بهبود آن استفاده کرد، ارتقا درمان و سلامت کشور است. تعداد تخت­های بیمارستانی ما بسیار کم است ما امکان گسترش کمی و کیفی درمان در کشور را داریم. این نوع خدمات اتفاقا به نیروی انسانی گسترده‌­ای احتیاج دارند و بسیار اشتغال زا هستند.

وی درباره معضل کمبود ظرفیت رشته ­های پزشکی نیز گفت: متاسفانه سالیان سال است که ورودی به رشته پزشکی و به ویژه از رشته ­های پزشکی به دوره تخصصی و رزیدنتی توسط وزارت بهداشت مسدود شده است. کمبود نیروی انسانی به طور ویژه در جراحی مغز و اعصاب و جراحی قلب بیشتر است علاوه بر پزشکان تعداد پرستارها  وبهیارهای ما نیز بسیار کم است اگر این محدودیت ها برداشته شود پیش­بینی این است که در عرض ده سال تعداد سرانه پزشک­ها به سطح متوسط جهانی برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *