اقتصاد کلان, سیاست گذاری

رشد پایه پولی و تورم مزمن پنجاه ساله

رشد پایه پولی

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: از سال 1350 دولت وقت تصمیم گرفت درآمد ارزی حاصل از فروش نفت را در بودجه سالانه بیاورد و برای مصارف ریالی هزینه کند اما چون نمی‌توانست به کارمندان و پیمانکاران ارز بدهد بانک مرکزی مکلف شد ارز را بخرد و ریال را به دولت تحویل دهد که این منجر به رشد پایه پولی و تورم مزمن پنجاه ساله شده است.

بودجه نفتی هم تورم زایی به همراه دارد و هم بیکاری

وی ادامه داد: بودجه نفتی هم تورم زایی به همراه دارد و هم بیکاری. وقتی درآمد نفتی در بازار ارز داخلی توزیع می‌شود و به وفور ارز یافت می‌شود نرخ ارز به زیر نرخ تعادلی می‌رسد این باعث می‌شود به کالای خارجی یارانه داده شود و فرایند صنعت زدایی در کشور شکل گیرد بنابراین در بودجه نفتی انتخابی بین میزان تورم و میزان صنعت زدایی صورت می‌گیرد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: درآمد ارزی و تبدیل کردن آن به ریال به طور کلی به ضرر اقتصاد بوده و هیچ فایده ای نداشته است اما دولت به شدت به آن وابسته است. نکته جالب آنجاست که وقتی درآمد ارزی قطع می‌شود شرایط اقتصادی بهتر می‌شود مثلا در دوسال اخیر علی رغم اینکه تحریم ها مشکلات عدیده به وجود آورد اما میزان تولید شرکت های صنعتی بورسی به شرايط قبل از تحریم رسیده است و دلیل آن تضعیف جریان مخرب بیماری هلندی و نبود تزریق درآمد ارزی به اقتصاد ملی بود اما مجددا قرار است که این کار صورت گیرد.

بودجه ارزی باید از بودجه ریالی جدا شود

وی با بیان اینکه بودجه ارزی باید از بودجه ریالی جدا شود، اظهار داشت: باید عملا دو بودجه به مجلس تقدیم شود و نرخ تسعیر ارز در بودجه صفر در نظر گرفته شود به این صورت هیچ پایه پولی به دلیل درآمدهای نفتی ایجاد نمی‎شود اگر این اتفاق رخ داد یکی  از معضلات اقتصاد ایران که افزایش پایه پولی به دلیل افزایش ذخایر بانک مرکزی است حذف خواهد شد.

تامین كسري بودجه از طریق انتشار اوراق به همراه بازارسازی بانک مرکزی

این کارشناس اقتصادی با اشاره به آشکار شدن کسری بودجه در صورت خروج ارز نفتي از بودجه ريالي، تشریح کرد: كسري بودجه باید از طریق انتشار اوراق به همراه بازارسازی بانک مرکزی تامین شود.

سعدوندی در پاسخ به این سوال که آیا بازار بدهی ظرفیت تامین 500 هزار میلیارد تومان برای تامین کسری بودجه را دارد، گفت: بدون عملیات بازار باز این ظرفیت وجود ندارد و فضای سیاستی به دلیل افزایش نرخ از بین می‌رود اما در تمام دنیا که کسری بودجه را از محل بازار بدهی تامین کردند بانک مرکزی به عنوان بازار ساز عمل کرده است. البته عملیات بازار بازی که در حال حاضر شکل گرفته است یک امر ظاهری است و معکوس اجرا می‌شود و باید مانند کشورهای دیگر دنیا به صورت جدی انجام شود.

این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: راهکار این است که بر مبنای درآمد ارزی پایه پولی ایجاد نشود بلکه مازاد درآمد ارزی صرف توسعه و مدرن سازی زیر ساخت های کشور هزینه شود و با پیمانکاران خارجی بهترین زیرساخت ها مانند ریل، بندر و … را بسازیم چرا که از منظر توسعه صنعت ریلی یکی از ضعیف ترین کشور ها هستیم و باید با بالاترین کیفیت آن ‌را توسعه دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *