اقتصاد کلان, توصیه های کسب و کار, سیاست گذاری, نظام بانکی

سیاست های حمایتی از اقشار اسیب پذیر

سیاست های حمایتی

سیاست های حمایتی از اقشار آسیب پذیر

علی سعدوندی، استاد بانکداری و اقتصاد کلان در گفت و گو با کیهان اظهار داشت: مجلس با اینکه به معیشت افراد آسیب پذیر توجه دارد، حساسیتی نسبت به پولی سازی کسری بودجه ندارد، در حالی که از محل پول پرقدرت بانک مرکزی هر کاری بکنیم، به زیان اقشار آسیب پذیر عمل کرده ایم، چون نتیجه آن افزایش تورم است. این نوع حمایت مجلس از افراد آسیب پذیر به صلاح نیست.

 

جهان به سمت پرداخت یارانه های نقدی می رود

وی افزود: از سوی دیگر، جهان به سمت هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه های نقدی می رود، بنابراین این یارانه اگر از محل افزایش قیمت حامل های انرژی باشد، می تواند طرح خوبی باشد. در شرایط اقتصادی کشور که طی چند سال گذشته به دلیل تحریم و سیاست های اشتباه حتی دهک دهم درآمدی هم دچار کسری درآمد شده، حالا قرار است به 60 میلیون نفر یارانه پرداخت شود و 25 میلیون نفر حذف می شوند، این یعنی افرادی که این طرح را تدوین کرده اند، با وضعیت معیشتی دهک های درآمدی کشور آشنا نیستند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه منابعی که برای این طرح درنظر گرفته شده (مانند مولدسازی دارایی ها)، واقعی نیست، گفت: دولت در سال جاری بین 200 تا 250 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، مجلس باید فکری به حال این کسری بودجه کند، با اوراق هم که مخالف است، فقط روی افزایش مالیات مانور می دهند که در کوتاه مدت جوابگو نیست، اگر باشد هم به قیمت آسیب به تولید تمام می شود.

مولدسازی در کشور ما حتی در سطح پژوهش هم متوقف شده است

سعدوندی اضافه کرد: مولدسازی در کشور ما حتی در سطح پژوهش هم متوقف شده و مطلقا کاری در این زمینه تاکنون انجام نشده است، این حرف ها که طرح معیشتی از ناحیه مولدسازی دارایی ها انجام می شود، صرفا شعار است و به این خاطر گفته می شود که پشت آقایان به پول پرقدرت بانک مرکزی گرم است. در حال حاضر به شدت به سمت شرایط تورمی می رویم. طرح های مجلس تا حالا انتظارات از مجلس انقلابی را پوشش نداده است.

ارز 4200 تومانی باید حذف شود

وی پیشنهاد خود درباره حمایت مالی از مردم را این گونه توضیح داد: ارز 4200 تومانی که چیزی جر رانت پاشی و فساد نیست باید حذف شود، این ارز یکی از دلایل افزایش قیمت دلار نیز هست، چراکه وقتی بخشی از بازار را سرکوب می کنیم، بخش دیگر جهش (اور شوت) می کند. به طور کلی سیاست های تثبیت قیمتی موثر نیستند و فقط منابع دولت را تخلیه می کنند. در همین نمونه، می بینیم که تولید کالاهای اساسی در کشور متوقف شد چون صرفه ندارد. آیا مسئولان به دنبال بحران بودند یا کنترل بحران؟ به نظر من بهترین راهکار این است که همه یارانه ها هدفمند شود و از عواید حاصل از هدفمندی به صورت یارانه نقدی به طور یکسان و بین همه مردم توزیع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *