نظام بانکی

اما و اگر یک طرح بانکی در مناطق آزاد / آف شور بانک

آف شور بانک
اما و اگر یک طرح بانکی در مناطق آزاد / آف شور بانک
به گزارش پول نیوز، مدتی است که منطقه آزاد چابهار درخواست ایجاد دو آف شور بانک در این منطقه را به شورای پول و اعتبار ارائه کرده است. اما با توجه به طولانی شدن این درخواست و بی پاسخ ماندن آن، احتمال می‌رود که تحریم‌ها و قرار گیری ایران در لیست سیاه FATF دست اندازی بر این امر باشد.
اما آف شور چیست و به چه بانکی آف شور بانک گفته می‌شود؟ آف‌شور (Offshore) در لغت به معنای فراساحلی یا هر چیزی که مربوط به فراساحل و دریا باشد است، ولی از لحاظ تجاری به مفهوم نقل‌مکان از محلی به محل دیگر جهت کم کردن هزینه‌ها و افزایش سود است.

یکی از مزیت‌های حساب‌های آف شور بانک جابه‌جایی وجوه سنگین است و حساب‌های بانکی آف‌شور نیز به حساب‌های بانکی گفته می‌شود که به هیچ عنوان به آن‌ها هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد.
اما آیا ایجاد آف شور بانک در ایران جنبه عملیاتی پیدا می‌کند و مفید خواهد بود یا خیر؟ این در حالی است که ایران در شرایط سخت تحریم‌ها بسر می‌برد و در عین حال در لیست سیاه FATF نیز قرار گرفته است.
 علی سعدوندی کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است: هر نوع موسسه مالی اعتباری که به تسهیل روابط پولی و بانکی ایران با خارج از کشور کمک کند، به نفع اقتصاد کشور است.
وی تصریح می‌کند: آف شور بانک ها، بانک‌هایی هستند که از لحاظ مقرراتی با محدودیت‌های کمتری مواجه اند؛ بنابراین در بسیاری از موارد سریع‌تر می‌توانند به فرصت‌هایی که در اقتصاد وجود دارد، واکنش نشان دهند.
این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: اگر این آف شور بانک‌ها ایجاد شوند، قدمی مثبت در اقتصاد ایران برای روابط بانکی برداشته خواهد شد.
سعدوندی بیان کرد: چندی پیش مقرراتی برای اعطای احداث آف شور بانک‌ها در مناطق آزاد تصویب شده بود، ولی آن مقررات، محدودکننده بودند و برای همین تاکنون موفق نبوده است. امیدواریم این آف شور بانک‌ها هرچه سریع‌تر تاسیس شوند و به همین ترتیب باید اجازه گسترش صرافی‌ها هم در کشور داده شود، زیرا شبکه‌های صرافی هم در تسهیل نقل و انتقالات مالی، نقش مهمی را ایفا می‌کنند.
این اقتصاددان عنوان کرد: اما مشکل این است که زمانی که در لیست سیاه FATF قرار داریم، به نظر نمی‌رسد که موثر باشد مگر اینکه یک نظام دوگانه ایجاد شود که مناطق آزاد تحت مقررات FATF قرار گیرند و بانک‌هایی که آنجا قرار دارند در لیست سیاه FATF نباشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *