اقتصاد کلان, بورس و بازار سرمایه, سیاست گذاری

نجات بورس به قیمت افزایش تورم

نجات بورس

نجات بورس به قیمت افزایش تورم

به‌اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی، اجرایی‌سازی طرح صندوق تثبیت بازار بورس و اوراق بهادار تهران با استفاده از یک درصد منابع صندوق توسعه ملی، موجب افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی خواهد شد، و طبعا مردم را با مشکلات بزرگ‌تری از معضلات جاری در بورس مواجه خواهد کرد.
علی سعدوندی از جمله اقتصاددان‌هایی است که با پیاده‌سازی این طرح مخالف است و اجرای آن را برای اقتصاد کشورمان مضر می‌داند.
این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار صمت اظهار کرد: درآمدهای ارزی کشور قابل تبدیل به ریال نیست، چه درآمد حاصل از فروش نفت باشد و چه منابعی که قبلا از فروش نفت به‌دست آمده و در صندوق توسعه ملی ذخیره شده است؛ اما اگر قرار باشد از این منابع برداشت و در یک محل ریالی خرج شود، بدون شک این هزینه از محل پایه پولی پرداخت خواهد شد.
در این صورت، یکی از حساب‌های خارجی صندوق توسعه ملی که در واقع حساب خارجی دولت نیز به‌شمار می‌رود، بدهکار و حساب خارجی بانک مرکزی بستانکار می‌شود. در واقع هیچ تغییری در کشور روی نداده است؛ مثلا دو حساب بانکی را در چین فرض کنید. در پی انجام این کار، این مبلغ از یک حساب به یک حساب دیگر منتقل می‌شود و معادل این مبلغ پایه پولی ایجاد خواهد شد؛ که یا برای جبران کسری بودجه در اختیار دولت قرار می‌گیرد، یا مثلا به ‌منظور ایجاد صندوق تثبیت بازار سرمایه، در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار می‌گیرد تا بازار را به تعادل برساند.

این اقتصاددان با اشاره به شدت‌گیری رشد تورم در صورت برداشت از صندوق توسعه ملی با هدف ایجاد صندوق تثبیت بازار سرمایه به صمت گفت: براساس شنیده‌ها حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای این کار تخصیص داده شده که منجر به ایجاد ۱۰ هزار میلیارد تومان پایه پولی خواهد شد و حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان و شاید هم تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد می‌شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد قطعا به تورم دامن خواهد زد و خود دولت و مردم بار دیگر با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.
وی ادامه داد: به بیان دیگر دولت با این کار منابع را از جیب مردم برمی‌دارد و به جیب بورسی‌ها می‌ریزد، که این کار غلط است و باعث بروز مشکلات بسیاری خواهد شد.
از طرفی اتفاقا سهامداران در بازار بورس تهران هم راضی نخواهند شد، چراکه اگر این مبلغ صرف از بین بردن فقر شود خیلی موثرتر است تا اینکه این‌گونه پول را وارد بازار کنیم. یا فرض کنید این مبلغ توسط دولت صرف توسعه صنایع مانند داخلی‌سازی صنعت خودرو شود، تاثیرات مثبتش بسیار بیشتر از چنین اقداماتی خواهد بود.

این استاد دانشگاه با مقطعی دانستن تاثیرات تشکیل صندوق تثبیت بازار بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: اندازه بازار بورس به ۶ میلیون میلیارد تومان رسیده است. وقتی شما برای مثال ۱۰ هزار میلیارد تومان را وارد این حوزه می‌کنید هیچ نتیجه مثبتی نخواهید گرفت. ممکن است درنهایت تا یک هفته موجب تغییراتی در بازار سهام شود اما پس از مدتی خواهیم دید که این طرح از دستور کار خارج می‌شود و ریزش بازار سرمایه هم کماکان ادامه‌دار خواهد بود. سعدوندی در پایان با انتقاد از عملکرد دولت در این زمینه گفت: متاسفانه گوش شنوایی در بین مسئولان ما وجود ندارد.

برداشت از صندوق توسعه ملی به این روش اصلا و ابدا توصیه نمی‌شود. حتی اگر قرار بود چنین کار اشتباهی انجام شود، باید این میزان سرمایه به شرکت‌های بورسی تزریق می‌شد، نه اینکه مستقیما این حجم از پول در قالب صندوق وارد بازار شود.
این مبلغ بهتر بود صرف تقویت تولید و اشتغالزایی می‌شد، اما در این حالت باید گفت کار عبثی است که باعث خواهد شد منابع کشور بیش از پیش از بین برود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *