اقتصاد کلان, بورس و بازار سرمایه, سیاست گذاری

سیاست های متناقض عامل تشدید بی اعتمادی بازار

سیاست های متناقض

سیاست های متناقض عامل تشدید بی اعتمادی بازار

علی سعدوندی تحلیلگر بازار سرمایه و استادیار سابق بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در گفت‌وگو با زهرا فعله گری خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد اظهار کرد: در واقع عرضه‌های اولیه نقدینگی را از سایر نمادهای معاملاتی خارج می‌کند. سهامداران دارایی خود را به فروش می‌رسانند تا وجه نقد تهیه کرده و بتوانند عرضه‌های اولیه را که ریسکی ندارد خریداری کنند. در نتیجه در شرایط فعلی ورود عرضه‌های اولیه جدید به بازار، مطلوب نیست.

سعدوندی بیان کرد: فضای کنونی بازار سهام ایجاب می‌کند که اعتمادسازی بیشتری انجام شود اما دولت نیز در این خصوص اقدام خاصی انجام نمی‌دهد و سیاست‌های ضد و نقیض دولت نیز باعث تشدید بی اعتمادی سرمایه گذاران شده است. تا زمانی که اعتماد به بازار برنگردد نمی‌توانیم انتظار بهیود اوضاع و شکل گیری روند رو به رشد جدی را داشته باشیم.

تحلیلگر بازار سرمایه بیان کرد: عرضه‌های اولیه بدون ریسک هستند اما منابع مالی سهامداران محدود است و از گذشته رفتار سهامداران به این شکل بوده که برای خرید عرضه‌های اولیه، دارایی بورسی خود را به فروش می‌رسانند یا از خرید جدید اجتناب می‌کنند. در شرایط فعلی که وضعیت نا به سامان بوده اصلا نمی‌توان انتظار ورود نقدینگی را داشت.

وی افزود: در خوشبینانه‌ترین حالت، نقدینگی از یک گروه به گروه دیگر حرکت می‌کند. اکنون دیگر بحث ورود نقدینگی تازه جایگاهی ندارد و باید برای حفظ و عدم خروج نقدینگی موجود در بازار برنامه ریزی شود. در حقیقت اکنون در شرایط حادی بسر می‌بریم و علت آن هم از بین رفتن اعتماد سهامداران است. سرمایه گذاران تمایل به عرضه دارایی خود و خروج از بازار را دارند و در مقابل دولت نیز واکنشی نشان نمی‌دهد؛ شاید دولت به خوبی متوجه عمق این موضوع نشده است.

برای بازگشت روند صعودی بازار سهام چه باید کرد؟

سعدوندی درمورد این پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه دولت برای بازگشت روند صعودی بازار سهام چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟ پاسخ داد: دولت باید با برنامه‌های تدوینی صحیح، سودآوری شرکت‌ها را ارتقاء دهد و سعی در بهبود عملکرد شرکت‌ها داشته باشد. زمانی که بستر مناسبی برای رشد موجود نباشد، تحولی در عملکرد و سودآوری شرکت‌های بورسی نیز به وجود نمی‌آید.

تحلیلگر بازار سرمایه تشریح کرد: سیاست‌ فعلی در تناقض با شعارهای دولت است و به نظر می‌رسد که دولت فعلی ادامه دهنده منش دولت گذشته است و با همان رویکرد پیش می‌رود؛ این در حالی است که انتظارهای دیگری وجود داشت. برای بهبود وضعیت بازارسهام دولت در نخستین گام باید اعتماد را بازگرداند.

وی معتقد است؛ باید قیمت گذاری دستوری برداشته شود و قیمت‌ها توسط عرضه و تقاضا تعیین شود و به این واسطه می‌شود رانت دلالان را به بازار منتقل کرد و بستر سودآوری را برای شرکت‌ها محیا کنند. متاسفانه اکنون سود شرکت ها تبدیل به رانت دلالان می‌شود و در چنین شرایطی تاثیرگذاری اخبار منفی بر وضعیت بازار طبیعی است. بحث‌هایی که در خصوص لغو طرح حذف قیمت دستوری خودرو و همچنین ارز 4200 رخ داد، ضربات سنگینی را به اعتماد سهامداران وارد کرد و آثار بلندمدت خواهد داشت.

بورس اکنون در شرایط بحرانی قرار دارد

سعدوندی در پاسخ به این پرسش که قیمت گذاری از گذشته وجود داشته؛ چرا اکنون باعث خروج پول می‌شود؟ گفت: بورس اکنون در شرایط بحرانی قرار دارد و تصمیمات بی‌برنامه این چنینی ضربات سنگینی را به بازار وارد می‌کند. به طور مثال یک فردی 40 سال سیگار کشیده و اکنون مبتلا به سرطان شده و ممکن است عده ای به این فکر بیفتند چرا اکنون چنین چالشی برای آن فرد به وجود آمده است؟! به طور حتم این مشکل یک روزه به وجود نیامده و روند طولانی مدت و چندین ساله را طی کرده است و فرد خاطی و اهمال‌کار اکنون با ثمره و نتیجه آن رو به رو شده است.

بنابراین قیمت گذاری دستوری نیز همیشه از جانب کارشناسان اقتصادی منع و امری مضر شناسایی شده اما با مصلحت اندیشی‌های نابجا این سیاست ادامه یافت و بازار اکنون به یک نقطه بحرانی رسیده و واکنش قاطعی به این موضوع نشان می‌دهد.

دولت هیچ مدل اقتصادی خاصی را ارائه نمی‌دهد

تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: در این برهه زمانی که سهامداران نا امید شده‌اند، دولت هیچ تلاشی برای امیدبخشی به بازار سرمایه انجام نمی‌دهد. پیش از انتخابات و در زمانی که دولت جدید منتخب شد، انگیزه و امید بالایی میان سهامداران وجود داشت اما در دو الی سه ماه گذشته سرمایه گذاران با واقعیات دیگری مواجه شدند و اعتمادها از بین رفته است. دولت هیچ مدل اقتصادی خاصی را ارائه نمی‌دهد که ما بدانیم چه برنامه‌ای برای آینده دارد و اقتصاد قرار است به کدام سمت حرکت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *