اقتصاد کلان, توصیه های کسب و کار, سیاست گذاری

قوه قضاییه با جرم انگاری سنگ اندازان مجوزها در تسهیل گری کمک کند

مجوزها

قوه قضاییه با جرم انگاری سنگ اندازان مجوزها در تسهیل گری کمک کند

مجوزها در ذات خود باید تاثیر مثبت بر کسب و کارها بگذارند اما متاسفانه در کشور ما این فرآیند روند منفی پیدا کرده، در واقع در کشور ما از مجوز به عنوان وسیله‌ای برای ابراز قدرت و بستری برای ایجاد فساد و امضاهای طلایی استفاده می‌شود.

علی سعدوندی در گفت گو با برنا با انتقاد از روند صدور مجوز برای همه کسب و کارها در ایران بیان کرد: بسیاری از افراد علاقمند به ایجاد کسب و کارهای جدید، به دلیل مشکلاتی که در فرآیند اخذ مجوز دارند، معمولا از شروع کار منصرف می‌شوند، به همین دلیل منابع و سرمایه ها به جای اینکه به بخش واقعی اقتصاد وارد شود، متاسفانه به سمت سفته بازی هدایت و یا از کشور خارج می‌شوند. بنابراین باید اصلاحات خیلی جدی در زمینه‌ی مجوزدهی انجام شود ولی کار خاصی در این زمینه انجام نشد، تا اینکه در حال حاضر شاهد تغییرات جدی در وزارت اقتصاد و دفتر پایش کسب و کار هستیم که امیدواریم اتفاقات خوبی رقم بخورد.

اهمیت بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصاد

این اقتصاددان با توجه به اهمیت بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصاد و آسیب ناشی از موانع مجوزدهی برای این بخش ها نیز بیان کرد: «این موضوع یک مشکل بزرگ است، وقتی کشورها تصمیم به کاهش نرخ بیکاری می‌گیرند، تاکید زیادی روی بنگاه های کوچک و متوسط دارند، در تمام کشور های دنیا به خصوص کشورهای پیشرفته نقش بنگاه های کوچک و متوسط در ایجاد اشتغال بسیار ضروری است اما متاسفانه در کشور ما مسئله‌ی مجوز ها سبب شده که بنگاه‌های کوچک و متوسط و یا استارت آپ ها به مقدار کافی رشد نکنند و این یکی از معضلات اساسی اقتصاد ایران است.»

تاثیر کسب‌و‌کارها در ایجاد انحصار، رانت و امضاهای طلایی

سعدوندی در ارتباط با تاثیر کسب‌و‌کارها در ایجاد انحصار، رانت و امضاهای طلایی هم گفت: مجوزها در ایجاد این موارد بسیار موثراند، اگر مسئله‌ی مجوز ها حل شود، بخش عمده‌ی مسئله‌ی انحصار حل می‌شود، البته به جز بحث مجوز باید در زمینه‌ی واردات هم تسهیل‌گری صورت گیرد، زیرا گاهی در صورت دادن مجوز هم، بنگاهی قدرت انحصاری در داخل کشور پیدا می‌کند و از طریق واردات نیز می‌شود مقداری قدرت انحصاری را تعطیل کرد؛ اگر دو مورد که گفته شد، حل شود، بزرگترین مشکلات اقتصاد ایران یعنی فساد و انحصارات حل شده و شاهد تغییر وضعیت خواهیم بود.

مهم ترین موانع برای تحقق شعار سال، انحصارها و مجوزهاست

این اقتصاد‌دان برای تحقق شعار سال هم پیشنهاد داد: سال رو به پایان است اما هنوز مانع زدایی انجام نشده، مهم ترین موانع هم همین انحصارها و مجوزهاست. اگر قصد مانع زدایی داریم، باید کسب و کار ها را تطهیر کرد؛ البته موانع دیگری وجود دارد برای مثال سازمان مالیاتی، بیمه و نیز بانک ها نیاز به اصلاح دارند؛ اینها موانع کسب و کار هستند که یکی پس از دیگری ظاهر می‌شوند. ولی باز تاکید می‌کنم، مهم ترین عامل روند صدور مجوزها هستند و در انتهای سال اقدام های خوبی در حال رخ دادن است، یعنی قرار است که نظارت پیشینی به نظارت پسینی تبدیل و درگاه واحدی هم تعریف شود که تمام مجوز ها  از این طریق صادر شود. برخی از استعلامات سابق مانند عدم سوپیشینه قرار است حذف شود که همه این تغییرات تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور می‌گذارد.

نقش قوه‌ی قضاییه در بهبود روند شرایط صدور مجوز

سعدوندی در پایان درباره نقش قوه‌ی قضاییه در بهبود روند شرایط صدور مجوز هم بیان کرد: قوه‌ی قضاییه نقش اساسی در این زمینه دارد، زیرا بسیاری از دستگاه‌ها برای تسهیل کسب و کار و مانع زدایی همکاری نمی‌کنند، این دستگاه ها باید از طرف قوه‌ی مقننه جرم انگاری شوند و قوه‌ی قضاییه پیگیرآنها باشد. نکته‌ی دیگر این است که باید تسهیل در مجوز‌هایی که زیر نظر قوه‌ی قضاییه است، صورت گیرد و در این زمینه باید اقدامی جدی صورت گیرد. نکته‌ی پایانی اینکه بسیاری از مجوز ها به استعلام های دستگاه های زیر نظر قوه‌ی قضاییه نیاز دارند، مانند سازمان ثبت احوال، سازمان ثبت شرکت ها و…. این موارد هم باید تسهیل شوند و سامانه ها به هم متصل شود، اگر این اتفاق بیفتد در تغییر وضعیت بسیار موثر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *